sobota, 28 lutego 2015

Jak badać potrzeby komunikacji miejskiej? Część II (opinie mediów i internautów na przykładzie zapowiedzi darmowej komunikacji miejskiej w Kościerzynie)Media oraz Internet jest istotnym elementem opinii. Środki masowego przekazu stanowią bardzo istotne źródło informacji socjologicznych. Dobrym przykładem opinii jest niedawna sprawa stworzenia darmowej komunikacji miejskiej w Kościerzynie. Kościerzyna jest miastem, w którym, źle zaprojektowany układ ulic a także brak obwodnicy powoduje znaczne korki uliczne. Receptą władz miasta jest wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej.

W celu prześledzenia opinii mediów i internatów zostały wybrane strony internetowe lokalnego radia Weekend FM z Chojnic (nadaje również dla powiatu kościerskiego), portale informacyjne z Kościerzyny i Chojnic, portalu nasze miasto oraz portalu prowadzonego przez Urząd Miasta w Kościerzynie.
Weekend FM umieścił na stronie materiał neutralny informujący o pomyśle władz miasta wraz z wypowiedzią burmistrza Kościerzyny. Pod artykułem znajdują wyłącznie opinie negatywne twierdzące, że pieniądze te można przeznaczyć na co innego[1].
Koscierskie.info umieścił na swojej stronie również materiał neutralny wraz z wypowiedzią asystenta burmistrza. Pod materiałem jest jedna opinia krytykująca burmistrza i jego pomysł. Internauta twierdzi, że jest to niepotrzebny wydatek.[2]
Koscierzyna.naszemiasto.pl nie ma żadnej informacji na ten temat. W archiwum znajdują się jednak informacje na temat mniejszych zmian w kościerskiej komunikacji miejskiej[3]
Zupełnie inaczej sprawa wygląda w portalu koscierzyna24.pl. Artykuł ma podtekst negatywny, zawiera głos oponenta, który jest bardziej wyeksponowany niż argumenty burmistrza. Pod artykułem jest aż 13 komentarzy z czego: 5 negatywny (z dużą dozą ironii), 1 pozytywny i reszta nie na temat. Głosy negatywne porównują burmistrza do komunisty; wyrażają obawę, że autobusami będą jeździć menele oraz podkreślają zwiększenie wydatków[4].
Przeciwny materiał został umieszczony w internetowej Telewizji Wybrzeże. Materiał ten chwali pomysł dając opinie dwóch pasażerek oraz burmistrza. Co ciekawe materiał ten nie ma możliwości komentarzy[5]
W niestandardowy sposób zachowuje się oficjalny portal urzędu miasta – miastokoscierzyna.pl. Ratusz nie podaje wprost informacji o tym pomyśle. Jedyna informacja pojawia się w lakonicznym komunikacja na temat sesji rady. Dodatkowo nie podają czy uchwała została przyjęta. Jest to o tyle zastanawiające, że inne sprawy np. przebudowa ulicy, akcje promocyjne są podane wprost. Artykuł również nie ma możliwości dodania komentarzy[6].
Podsumowując. Przykład badania opinii mediów lokalnych i internautów ukazuje następujący obraz: Większość lokalnych mediów jest albo neutralna albo przeciwna temu pomysłowi. W wielu mediach brak informacji na ten temat mimo, że wcześniej pojawiały się artykuły o mniejszych zmianach w kościerskiej komunikacji miejskiej. Wśród opinii internatów dominują opinie negatywne atakujące burmistrza, mówiące nawet wprost, że jest komunistą. Jest tylko jedna opinia pozytywna, która… atakuje poprzednia ekipę. Media chwalące pomysł nie mają możliwości skomentowania. Świadczy to o tym, że pomysł ten, znaniem większości mediów lokalnych i internatów jest zły.


[1] http://weekendfm.pl/?n=53035&-koscierzynie_bedzie_darmowa_komunikacja_miejska
[2] http://kafo.pl/viewtopic.php?id=32323
[3] http://koscierzyna.naszemiasto.pl/tag/rozklad-pks-koscierzyna.html
[4] http://www.koscierzyna24.info/wszytskie-artkuy/4763-komunikacja-miejska-za-darmo
[5] http://www.tvwybrzeze.pl/index.php/wydarzenia,12692
[6] http://miastokoscierzyna.pl/portal

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz